TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

Umaykut Efsanesi, Orta Asya'da Güneydoğu bölgesinde!

Sitemizin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak için lütfen üye olunuz.

Join the forum, it's quick and easy

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

Umaykut Efsanesi, Orta Asya'da Güneydoğu bölgesinde!

Sitemizin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak için lütfen üye olunuz.

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Göktürk Asker Özellikeri Ve Kullanımı
Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty26th Ocak 2012, 11:58 tarafından KafKef

» Umaykut Bina Kurulumu ve Özellikleri
Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty25th Ocak 2012, 12:12 tarafından KafKef

» İlki benden olsun ;)
Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty25th Ocak 2012, 08:21 tarafından muso96a42

» TİD EKİBİ
Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty15th Ocak 2012, 04:55 tarafından KafKef

» Temel Prensip ve Kurallarımız
Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty15th Ocak 2012, 04:46 tarafından KafKef

Giriş yap

Şifremi unuttum

Amerika'da Üniversite Eğitimi

Amerika'da Üniversite Eğitimi Empty Amerika'da Üniversite Eğitimi

Mesaj tarafından KafKef 21st Şubat 2010, 17:38

ABD’de eğitim programlarını hazırlayan bir devlet kurumu bulunmamakta olup eğitim kurumlarının en alt basamağındaki “Junior college” ya da “community college” olarak bilinen iki yıllık meslek okulları yer alır. Bu okulların diploması, “associate’s degree” olarak verilir.
İkinci derecede dört yıllık kolejler ve okullar yer alır. Bu okulların mezunlarına “bachelor’s degree” verilir.
Dört yıllık üniversite eğitiminden sonra iki ya da üç yıllık ek eğitimle “Professional degree” alınır.
Dört yıllık üniversite sonrası eğitim programı ile birlikte kendi dalında araştırma yapanların alacağı diploma, “master degree”dir.
Master diploması sonrası üç yıl kadar süren dönemde araştırma yapanlara, “doctorate degree” verilir.

Eğitim kurumlarının standartları, eyaletten eyalete değişir. Eyaletler, ilkokuldan üniversitelere kadar değişik standartlar uygular. Eğitim kurumlarının kurulması, eğitim sistemlerini düzenler. Bundan dolayı ABD’de eğitim standartları ve akademik programlar, değişiklikler gösterir. Bunun dışında ABD’de akreditasyon kurumları bulunmakta olup eğitim kurumları, bu akreditasyon kurumlarına başvurarak akreditasyon kurumunun gereklerini yerine getirerek üye olabilirler. Ancak üniversiteler, akredite olmakta serbest olup çoğunluğu akredite değildir.
Dört Yıllık Eğitim (Lisans)

ABD üniversitelerindeki eğitim sistemi, dokuz alana ayrılmış olup her bir alanın dalları vardır. Okutulan derslerin bir kısmı, öğrencilerin seçtiği mesleğe hazırlayan konuları içerir. İlk iki yıl genelde tarih, İngilizce, fen bilgisi, matematik gibi genel eğitim dersleri ve dal derslerinin temelleri verilmektedir. ABD eğitim sisteminde diploma alabilmek için, bitirme sınavı yoktur. Alınan derslerden toplanan krediler, diploma almaya hak kazandırmaktadır. Genel olarak iki yıllık okuldan mezun olmak için 60 kredi, dört yıllık lisans diploması için de 120 kredi alınmalıdır.
İki Yıllık Eğitim (Meslek Yüksek Okulu, Ön Lisans)

Bu tip eğitim kurumlarının sayısı, ABD’de 3.600 (özellerle birlikte 10.000) civarındadır. Bunların amacı, lise mezunlarını en kısa yoldan meslek sahibi yapmaktır. Lise ile dört yıllık üniversiteler arasında bir köprü görevi gören iki yıllık akademik programları tamamlayıp diploma alan öğrencilerin notlarını dört yıllık kolejlere geçirme olanağı vardır.

Öğrencilerin lise sonrası dört yıllık üniversite yerine “junior college”i seçmelerinin değişik nedenleri vardır. Bunların bazıları, uzak bir üniversiteye gitmek yerine, community college’i seçerek eğitim giderlerinden tasarruf ederken, bir kısım öğrenci de dört yıllık kolej ücretinden daha az ücret ödemek için bu okulları tercih etmektedir. Bunun yanında lise notu düşük olup İngilizcesi yeterli olmayan (TOEFL Notu) öğrenciler de, bu okulları seçmektedir. İki yıldan sonra dört yıllık kolejlere gidilebilir.

Dört yıllık okulların ilk iki yılında genel eğitim dersleri verildiğinden, iki yıllık okulu bitirenler, kolaylıkla 4 yıllık okullara geçiş yaparak eğitimlerini sürdürebilirler. Genellikle kolejler kendi eyaletlerinin vatandaşlarına indirimli bir ücret uygularken, diğer eyaletlerden gelenlere 2-3 kat daha yüksek bir ücret uygulayabilirler. Öğrenciler, okul kampüsündeki yurtlarda kalabilir. Bunun dışında yakın bölgelerde de kiralık evler çoktur. İki yıllık okulların aklınıza gelebilecek tüm meslek dallarında bölümleri vardır. Dört yıllık kolejlerin de hemen hemen hepsinin iki yıllık öğretimleri bulunmaktadır.

I-20 öğrenci vizesi ile ABD’ye giden öğrencilerin tam zamanlı öğrenci olabilmeleri için, haftada en az 12 saat ders almaları gerekir. Göçmenlik makamlarından izin almak koşuluyla okul içinde (kampüs) çalışma olanağı da vardır.
Üniversitelerin MBA ve Diğer Master Programlarına Kaydolabilmek için Gerekli Koşullar

Dört yıllık üniversite diploması “bachelor’s degree” (lisans diploması)
Üniversitede alınan not ortalamasının GPA (grade point average) üç ya da üçün üstünde olması (değişiklik gösterir)
GMAT (General Management Admission Test) sınavı sonucu (bu sınav her okulda verilmekte olup alınması gerekli puan, okullara göre farklılık gösterir)
TOEFL puanı
Kolej ve üniversiteler, öğrencinin bir yıllık okul ücreti, kitap ve geçinme giderlerini karşılayabilmesini önkoşul olarak ister. Öğrencinin vize alması amacıyla gereken I-20 formunun gönderilmesi için, giderlerin karşılanabileceğinin garanti edilmesi istenir.
Yılda 120.000 civarında öğrenci, ABD’de MBA ve diğer dallarda master diploması almaktadır.
KafKef
KafKef
birlikhâkanı
birlikhâkanı

http://www.serdarcetin.com

- Similar topics