TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

Umaykut Efsanesi, Orta Asya'da Güneydoğu bölgesinde!

Sitemizin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak için lütfen üye olunuz.

Join the forum, it's quick and easy

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)

Umaykut Efsanesi, Orta Asya'da Güneydoğu bölgesinde!

Sitemizin sağladığı kolaylıklardan faydalanmak için lütfen üye olunuz.

TÜRK İSLAM BİRLİĞİ (TİB)
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
En son konular
» Göktürk Asker Özellikeri Ve Kullanımı
Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty26th Ocak 2012, 11:58 tarafından KafKef

» Umaykut Bina Kurulumu ve Özellikleri
Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty25th Ocak 2012, 12:12 tarafından KafKef

» İlki benden olsun ;)
Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty25th Ocak 2012, 08:21 tarafından muso96a42

» TİD EKİBİ
Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty15th Ocak 2012, 04:55 tarafından KafKef

» Temel Prensip ve Kurallarımız
Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty15th Ocak 2012, 04:46 tarafından KafKef

Giriş yap

Şifremi unuttum

Almanya'da Üniversite Eğitimi

Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty Almanya'da Üniversite Eğitimi

Mesaj tarafından KafKef 21st Şubat 2010, 17:35

Almanya’da Üniversite Eğitimi

Almanya’da yaklaşık 300’ün üzerinde üniversite, kolej ve uzmanlık okulunda lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmektedir. Almanya üniversitelerinin çok büyük bölümünde eğitim dili Almanca’dır ancak son zamanlarda pek çok üniversitede İngilizce dilinde yüksek lisans ve doktora programları verilmektedir. Ayrıca bazı özel üniversiteler İngilizce dilinde eğitim verirler.

Almanya, 1999 yılında Avrupa ülkelerinde Üniversite sisteminde uyum sağlamak amacıyla başlatılan “Bologna Process” ine ilk uyum sağlayan ülkelerden birisidir.

1999 yılı öncesi Almanya’da lisans eğitimi ve yüksek lisans eğitimi ayrımı yapılmadan, öğrenciler 4 yada 5 yıl eğitim yaparak yüksek lisans diploması ile mezun olmaktaydılar. Ancak, 1999 Bologno Process’si sonrası lisans eğitimi ile yüksek lisans eğitimi ayrılmış ve lisans eğitimi 3-4 yılda tamamlanırken, yüksek lisans eğitimi 1 yıl olarak düzenlenmiştir.
1999 öncesi Alman Devlet Üniversiteleri ve Uygulamalı Üniversitelerde eğitim dili ekseri Almanca iken, bu tarihten sonra pek çok üniversite de yüksek lisans programları İngilizce verilmektedir.

Almanya’da toplam 233 Devlet Üniversitesi ve Uygulamalı Üniversite, 42 Kilise destekli Üniversite ve 65 adet İngilizce eğitim veren özel üniversite bulunmaktadır.

Almanya’da Üniversite statüsünde 2 farklı yapı vardır. İlki akademik ve araştırma ağırlıklı olan Üniversiteler, ikincisi ise “Fachhochschule” olarak bilinen uygulamalı üniversitelerdir. İkincisi, pratik bilgiye ağırlık vermektedir.

Almanya’da toplam 1,900,000 civarından üniversite öğrencisi vardır. 116 adet akademik ağırlıklı üniversitede 1,358,000 civarında öğrenci vardır. 167 adet olan “University of Applied Sciences” larda 518 bin öğrenci, 57 adet olan Güzel Sanatlar ve Konservatuvarlarda ise 33 bin öğrenci vardır.

Alman Üniversitelerine lisans programına kabul edilebilmek için;

ÖSS’de 2 veya 4 yıllık bir eğitim kurumuna yerleşmiş olmak gerekir. Almanca dil bilgisi bazı üniversitelerde en az 200 saatlik kurs ile belgelenmesi istenirken bazı üniversitelerde dil bilgisi istenmez. Öğrenci, ilk yılında üniversite bünyesinde Almanca dil kursunu yapar ve sonrası Üniversiteye devam eder.
Lisans programlarına kabul için Almanca dil bilgisi TestDAF ile belgelenir. Bu sınav oldukça zor bir sınavdır ve başarılı olan öğrenci rahatlıkla üniversitelerden kabul alırlar. Türkiye’de Almanca eğitim veren Alman ve Avusturya Liseleri öğrencileri Sprachdiplom sahibi oldukları için direk Alman Üniversitelerinde eğitime başlayabilirler.

Almanya’da lisans programına transfer yapmak oldukça zordur. 2.3 sınıflardan yapılmak istenen transferlerde öğrencinin Türkiye’de izlediği dersler sayılmayabilir ve 1. sınıftan eğitime devam etmek zorunda kalabilir.

Almanya’da pek çok farklı alanda yüksek lisans programları İngilizce olarak verilmektedir. Ancak, lisans programları ağırlıklı olarak Almanca’dır.

Almanya’da lisans veya yüksek lisans mezunu olan her yabancı öğrenci, ekstra 1 yıl oturum izni alır. Bu süre zarfında iş bulabilir ve çalışabilir ve dilerse oturumunu uzatabilir. Almanya kendi üniversitelerinde eğitim yapan öğrencilerin ülkede kalmaları ve yararlı işlerde görev almalarını teşvik eder. Öğrencilik esnasında haftada 10 veya 20 saat part-time çalışma izni verilir.

Alman Üniversitelerinde lisans ve yüksek lisans başvurularını doğrudan üniversitelere yapmalıdırlar. Başvurular kesinlikle internet üzerinden yapılamaz. Mutlaka, posta veya kargo ile üniversitelere gönderilmelidir. Sınırsız sayıda üniversiteye başvuru yapılabilir. Bazı üniversiteler 20-55 Euro arası başvuru ücreti talep edebilir.

Alman Üniversitelerine yüksek lisans programına kabul edilebilmek için;

Yüksek lisans başvurusu yapmak isteyen öğrencilerin lisans not ortalaması 2.5 ve üzeri olmalıdır. Ancak, önde gelen üniversiteler için 3.0 ve üzeri not ortalaması gerekir.
Yüksek Lisans başvurusu yapacak öğrenciler, başvuru formu ile birlikte, onaylı ÖSS Sonuç belgesi, onaylı Lise Diploması, Üniversite son sınıf öğrencisi ise öğrenci belgesi, eğer staj yapmış ise mutlaka staj belgesi, akademik bir niyet mektubu, CV ve akademik referanslar gönderilmelidir. İngilizce yüksek lisans programlarında dil yeterlilik belgesi olarak TOEFL sonucu istenir. Bazı üniversiteler 173 ile kabul ederken bazıları 213 Toefl sonucu isterler.

Yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler mutlaka lisans eğitimi yapmış oldukları alanda bir master programı seçmelidir. Almanya’da yüksek lisans için alan değişikliği yapılamaz.
Alman Üniversitelerine başvurulara cevaplar maksimum 6 haftada alınır. Alman üniversitelerine yüksek lisans başvuruları mutlaka en geç Nisan ayına kadar yapılmalıdır. Bazı Üniversitelerde başvuruları Mart ayında tamamlanır. Çok nadir olarak Mayıs ayı sonuna kadar devam edebilir.

Yüksek Lisans program ücretleri üniversiteden üniversiteye değişir. Yıllık harç olarak 250 Euro ile 1300 Euro arası değişir. Hatta bazı üniversitelerin İngilizce dilinde verdiği yüksek lisans programlarına yıllık 15,000 Euro harç uygulayabilir.

Almanya’da İngilizce yüksek lisans programı veren üniversiteler ve bölümlerine [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] adresinden elde edebilirsiniz. Bu sitede yüksek lisans yapmak istediğiniz bölümü yazarak hangi üniversitelerde verildiğini ve giriş koşullarının neler olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca başvuru formlarına ulaşabilirsiniz.

İngilizce dilinde eğitim veren bölümlerin bulunduğu Bazı Alman Üniversiteleri;

Freiburg Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Göttingen Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Bonn Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kaiserslautern Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Kiel Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Munich Graduate School of Economics [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Peterborn Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
Berlin Teknik Universitesi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]

Free University Berlin
Berlin University of Technology
Berlin School of Economics
OTA University
Hertie School of Governance
Humboldt University Berlin
University of Applied Sciences Berlin, University of Technology and Economics
Berlin University of Technology
University of Applied Sciences Bremen
Jacobs University Bremen
University of Bremen
University of Jena

Almanya Üniversitelerinde 2008-2009 akademik yılında İngilizce eğitim veren bir yüksek lisans programına başvuru yapmak isteyen öğrenciler Global Vizyon ofislerini ziyaret ederek bölüm ve üniversite seçiminde danışmanlık alabilir ve başvurularını uzman danışmanlarımız ile birlikte yapabilirler.

Almanya’da üniversite için ayrıca aşagıdaki siteleri ziyaret edebilirsiniz.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
KafKef
KafKef
birlikhâkanı
birlikhâkanı

http://www.serdarcetin.com

Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty Geri: Almanya'da Üniversite Eğitimi

Mesaj tarafından Misafir 20th Nisan 2010, 23:24

iyi akşamlar arkadaşım ..
şimdi ben almanya ya kayıt için hiçbir adım atmadım daha geç mi kalmış oluyorum ? önmzdeki 2 hafta içinda kayıt için posta göndermiş olsam kabul görme durumu nasıl ??? bilgilendirirseniz sevinirim..

ayrıca ben gaziantep makina müh te okuyorum. farklı bir bölüme geçip almanya da tekrar 1. sınıftan başlamam ne derece geçerli ? şimdiden teşekkr ettm kardeşim.
Anonymous
Misafir
Misafir

Almanya'da Üniversite Eğitimi Empty Geri: Almanya'da Üniversite Eğitimi

Mesaj tarafından KafKef 21st Nisan 2010, 17:44

[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.][Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
KafKef
KafKef
birlikhâkanı
birlikhâkanı

http://www.serdarcetin.com

- Similar topics